Éljen május elseje…

De miről is nevezetes e nap?

Százhuszonöt éve, 1890-ben ünnepelték először május 1-jét, amely egy évszázadon át volt a munkások nemzetközi ünnepe, az 1990-es évektől pedig a munkavállalók szolidaritási napja is. A munka ünnepe a nemzetközi munkásmozgalmak által kiharcolt ünnepnap, a legtöbb országban hivatalos állami szabadnap, amely a munkások által elért gazdasági és szociális vívmányokról hivatott megemlékezni.

Ezen ünnep előzményei az ipari forradalomig nyúlnak vissza. Az utópista szocialista brit gyáros, Robert Owen 1817-ben javasolta a munkások addig 10-14 órás munkaidejének nyolc órára csökkentését. Tüntetések és sztrájkok sorozata után Nagy-Britanniában és gyarmatain 1847-ben napi tíz órában maximalizálták a nők és gyerekek munkaidejét, de a tízórás munkaidő csak az 1870-es évekre vált általánossá. Az ausztráliai Melbourne-ben 1856. április 21-én a kőművesek és építőmunkások a helyi parlament előtt követelték a nyolcórás munkaidő bevezetését, mégpedig sikerrel, a rövidebb munkaidő ellenére nem lett kevesebb a fizetésük. Az I. Internacionálé 1866-os első kongresszusa már úgy fogalmazott: a nyolcórás munkanap bevezetése az első lépés a munkásosztály felszabadulásának útján.

A 19. század második felében az Egyesült Államokban is egyre többen követelték a nyolcórás munkanap bevezetését, amit egyes államokban törvénybe is foglaltak. 1886. május 1-jén Chicagóban sztrájk kezdődött a nyolcórás munkaidő bevezetése érdekében. Május 3-án összecsaptak a munkások és a sztrájktörőket védő rendőrök, akik végül tüzet nyitottak, a sortűznek négy ember esett áldozatául. A másnapi tiltakozó nagygyűlés résztvevői közé vegyült anarchisták bombát hajítottak a rendőrökre, válaszul ismét sortűz dördült, a nap végére tucatnyinál is több halottat számoltak össze. A Haymarket téren történtek megtorlásaként nyolc anarchista vezetőt állítottak bíróság elé, közülük négyet ki is végeztek.

A világszerte hatalmas felháborodást keltő események emlékére a következő években május elsején emléktüntetéseket rendeztek. 1889-ben a II. Internacionálé alakuló kongresszusa úgy határozott, hogy 1890. május 1-jén a szakszervezetek és egyéb munkásszerveződések együtt vonuljanak fel a nyolcórás munkaidő bevezetése, illetve nemzetközi szolidaritásuk kifejezése érdekében. Magyarországon is 1890-ben tartottak először május 1-jei tömegdemonstrációt. A II. Internacionálé 1891-es második kongresszusán május elsejét hivatalosan is a “munkásosztály nemzetközi összefogásának harcos ünnepévé” nyilvánították.

Május 1. a múlt század folyamán a legnagyobb nemzetközi munkásünneppé vált, különösen a Szovjetunióban, majd a második világháború után létrejött kelet- és közép-európai szocialista országokban ünnepelték fényes külsőségek közepette. Hivatalos állami ünnep, munkaszüneti nap lett, amelyen nagyszabású, látványos felvonulásokkal “a gazdasági és szociális vívmányokat” ünnepelték. A múlt század kilencvenes éveitől, a kommunista rendszerek bukása után május elseje a munkavállalók szolidaritási napja lett, a külsőségek elhagyásával számos helyen majálisokat rendeznek ilyenkor. A világ nagyvárosaiban a szakszervezeti szövetségek szerveznek megmozdulásokat, amelyeken főként a munkavállalói jogok védelme, érvényesítése, méltó bér és nyugdíj, a munkahelyek megőrzése szerepel követelésként.

Május 1-je, hasonló tartalommal, katolikus ünnep is, Munkás Szent József, a munkások védőszentje tiszteletére, melyet XII. Pius pápa, 1955. május 1-jén rendelt el, Jézus, ács nevelőatyjára emlékezve.

 A majális egyébként tavaszi ünnep is, melynek eredete a pogány korra megy vissza, a természet megújuló erejének tiszteletére. Különösen az északi népeknél elterjedt, melyek közül nálunk a májusfa állítás ismeretes. Felénk a majálisnak vidám, táncmulatságszerű jellege van. Ilyenkor, főleg a városokban, rengeteg szabadba csábító program van, közben pörög a körhinta, üzemel a céllövölde, folyik a sör, fogy a virsli, és szállnak a lufik. Ha az alkalmatlan időjárás miatt később, például júniusban tartják, akkor már juniálisnak nevezik.

Forrás (fotó és szöveg)

www.felvidek.ma, www.martosradio.wordpress.com (grafika: Streit Gábor Bora)

www.wikipedia.hu, www.mult-kor.hu, www.kislexikon.hu,

  • Hajdan Vali a Bálnában!

    Figyelem – helyszínváltozás! Hajdan Vali holnapra, azaz május 24-én, 19 órára meghirdetett “Élek és Lélek valiációk egy T mára” című verses-estjének […]

  • Zempléni Fesztivál: 2017.08.11-19.

    Ha Budapesttől kicsit távolabb merészkedünk az országban, tudatosodik bennünk, hogy a  nyár adta szabadtéri lehetőségeket másféle is kihasználják, vegyítve a […]

  • Programajánló – hírlevél info: 02.05-11. (6. hét)

    TISZTELT LÁTOGATÓIM, kérlek Titeket – előző, “PROGRAMOK” alatt létrehozott bejegyzésemre kivatkozva – kísérjétek továbbra is figyelemmel Facebook BorArtRoom-ot.  Ott készítettem […]

  • 67. Országos Vasutasnap: 2017.07.08-09.

    Gyorsan változó Világunkban a vasút nem, hogy nem kopott ki, hanem új lendületet kapott. Ugyan a környezetre nem mindig áldásos […]

Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöljük.

*
*