Csíksomlyói búcsú és a Nemzeti Összetartozás Napja…

Úgy tűnik, ez az Erdélyben, Hargita megyében található, és  Csíkszereda részéhez tartozó, a természet lágy ölén lévő, erdők által határolt terület… már nem csak a katolikus vallású székelyek szellemi életének több évszázados központja, és Mária-kegyhelye, hanem a már Pünkösdkor hagyománnyá vált, magyar-magyar találkozó és zarándokhelye is, az egyre híresebb csíksomlyói búcsú keretében.

A búcsú “csak” kicsúcsodása annak, ami ezt megelőzi… azaz ahogy a Csíkszeredára beérkező vonaton a helyiek az anyaországból, és az egyéb helyekről jövő magyarokat fogadják… úgy, mint a testvéreiket! Ilyenkor jut eszembe… még mondják, hogy a magyar ember széthúz, nincs benne összetartás… ez az élmény – több érintett elmondása alapján – felemelő, könnyfakasztó és szívmelengető! És mi kell a legjobban manapság, ha nem pont ez?

Aztán az esemény a Kis-és Nagy-Somlyó lankái közötti nyeregben maga az összpontosult szeretet, az együtt dobbanó, egész Nemzet Szíve…

Én még sosem jártam ott, s bár az érzést a jelen lévőktől nem irigylem, ám, sajnálom, hogy eddig ennek részese eddig nem lehettem… ha még sem jutnék el oda (bár ezek után megfontolom), akkor is boldogsággal tölt el az, amit a hírekből olvasok és a TV képernyője által látok és hallok.

Mivel június 4. immár – emlékezve a Trianon okozta, máig is fájdalmas sebre – a Nemzeti Összetartozás Napja is egyúttal 2017. Szent László emlékév is, tisztelegve előtte, hiszen a Magyar Királyság az Ő uralkodása alatt tudta megerősíteni pozícióját és szerepét a térségben, s ennek kapcsán emlékezve a lovagkirály” trónra lépésének 940., szentté avatásának 825. évfordulójára, Csíksomlyón most ez is hangsúlyt kapott.

I. László az első olyan Árpád-házi uralkodó, aki összekapcsolja a közép-európai népeket, hiszen Lengyelországban született, Erdély védőszentje, a zágrábi püspökség alapítója és Nyitrán halt meg. Szent László e népek közösen tisztelt királya és az itt élő nemzetek összetartásának, együttműködésének szimbóluma. Az emlékév alkalmat adhat, hogy a térség államai a történelmi hagyományokra alapozva hatékony együttműködést alakítsanak ki.

Forrás: Wikipédia (szöveg), Duna TV (képek)

Összeállította, szerkesztette, az élő adásból a fotókat készítette: Streit Gábor Bora

  • Március 27. : ma van a Színházi Világnap

    LEHET, HOGY A MOZI LÁTVÁNYOSABB, FŐLEG A MULTIPLEX KORSZAKBAN… …de nagyon remélem a “csepűrágók” kora még nem járt le, és […]

  • Áldott Adventet!

    DECEMBER 03-ÁN, ADVENT ELSŐ VASÁRNAPJAKÉNT – A NÉGY GYERTYA KÖZÜL AZ ELSŐ MEGGYÚJTÁSÁVAL – RÁNK KÖSZÖNT A VÁRAKOZÁS  IDŐSZAKA, VAGYIS […]

  • Naptárfotó pályázat – 2017/2018.

    Tisztelt Látogatóim, tájékoztatlak Benneteket, idén is beneveztem a Naptárfotó pályázatra, igaz, egyéb elfoglaltságaim miatt csak most állt módomban ezt megtenni… […]

  • Programajánló 10.12-22. között (Budapest)

    AZ ESEDÉKES PROGRAMOKAT TOVÁBBRA IS SZEMEZGETEM / 1. RÉSZ Tisztelt Látogatóim, mindenek előtt, ismételten biztatlatlak Benneteket “BorAjánló”-ra (heti hírlevél) feliratkozni, […]

Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöljük.

*
*